Float steam trap Yoshitake TSF-10F-10 DN20
in stock
Price: 32 530.00 UAN
Quantity
Total
32 530.00 UAN
  • Manufacturer: Yoshitake
  • Condensate drain type: float
  • Maximum operating pressure: 1.0MPa
  • Maximum working temperature: 220(°C)
  • Maximum consumption: 1950kg/h
  • Material: malleable iron
  • Compound: DN20
Quick order
Enter your phone number and
our manager will call you back
  • Specifications
  • Description
  • Dimensions and weight
  • Chart
  • Delivery and payment
ModelTSF-10F
Nominal size20A
ApplicationSteam condensation
Working pressure (Max. working differential pressure)0.01-1.0 MPa
Max. temperature220 ° C
MaterialCorpusDuctile iron
FloatStainless steel
Valve, valve seatStainless steel
ConnectionFlanged EN 1092 PN25
Precautions when installing & nbsp;
 Installation Precautions
2. An integrated thermostatic air vent removes air from the lines and shortens the warm-up time.
TSF-10F
Nominal sizedLAA  i HWeight
15A15175167901135.0
20A20195167901135.8
25A25215167901137,1
 TSF-10F schema
TSF-10F Maximum Continuous Performance
 Yoshitake TSF-10, 10F, 11, 11F equipment selection schedule