loading

Лічильники тепла, витратоміри

В епоху дорогих енергоносіїв економічні аспекти теплопостачання давно стали важливим питанням в промисловості, комунальному господарстві, навіть в економіці кожної окремої сім'ї. Відомо, що раціональна і ефективна економіка повинна бути заснована на обліку. Відповідно, економіка теплопостачання повинна бути заснована на якісному обліку виробленої енергії, а також теплової енергії, яка подається і витрачається , або просто - тепла.

Призначення і принцип роботи лічильників тепла

Значна (чи не переважна) кількість сучасних комунальних або промислових систем теплопостачання засновані на трубопровідних системах, теплоносієм в яких є вода. Для обліку продуктивності нагрівальних приладів або витрати теплової енергії споживачами в таких системах застосовуються спеціальні облікові прилади - водяні теплові лічильники.

Сучасний водяний теплолічильник поєднує в собі ознаки:

 1. багатопараметричної контрольно-вимірювальної апаратури, в якій вимірюваними параметрами є: витрата теплоносія в трубопроводі, а також різниця температури теплоносія на вході і на виході контрольованої трубопровідної системи;
 2. розрахунково-аналітичного приладу (контролера), який виробляє обчислення кількісної витрати теплової енергії, а в деяких сучасних цифрових і комп'ютеризованих моделях - виконує деякі аналітичні операції, а також записує статистичну інформацію в електронну пам'ять, з метою її подальшого аналізу фахівцями, навіть дозволяє зчитувати її дистанційно онлайн, через Інтернет або радіо сигнали.
 3. Счетчики тепла

Для чого потрібні теплолічильники в системах промислового, комунального або побутового теплопостачання? В кінцевому підсумку, для економії тепла та енергоносіїв. Але як фактично контрольно-вимірювальний прилад може економити теплову енергію? Дуже просто - через оптимізацію поведінки персоналу, що обслуговує систему теплопостачання. Знаючи об'єктивні показники витрати тепла, вже можна обґрунтовано регулювати як відтворення і подачу теплової енергії (з боку теплопостачання), так і її споживання (з боку абонентів - споживачів).

Сфера застосування водяних теплолічильників

Сферами застосування водяних лічильників тепла є будь-які трубопровідні системи, які застосовують воду в якості теплоносія для передачі теплової енергії від водогрійного приладу (котла, бойлера) до споживачів:

 • ТЕС і котельні систем централізованого опалення та (або) гарячого водопостачання, індустріального і комунального призначення;
 • промислові технологічні установки (теплообмінники, реактори, підігрівачі, охолоджувачі і ін.), для контролю і управління технологічними процесами.
 • абонентські вводи централізованих систем водяного опалення і гарячого водопостачання для багатоквартирних будинків (т.зв. будинкові теплолічильники теплових пунктів), офісних або виробничих комплексів;
 • абонентські вводи централізованих систем для окремих квартир і приватних будинків (т.зв. поквартирні теплолічильники);
 • локальні котельні і водяні котли для опалення окремих будинків, офісів, приватних будинків;
 • поквартирний абонентський облік

Счетчики тепла


Рис.1 Приклад дистанційного зняття показань з теплолічильників квартирного абонентського обліку.

Пристрій, схема роботи водяного лічильника теплової енергії


 1. Попри всю різноманітність конструкцій, пристрій будь-якого водяного лічильника теплової енергії можна принципово звести до наступних основних функціональних частин (вузлів):
 2. Прохідний корпус відповідного діаметру (для трубопровідної системи, в якій встановлюється), з сполучними патрубками відповідного типу (фланцеві, муфтові (різьбові)).
 3. Вузол витратоміра, що поміщається (частково або повністю) в прохідній корпус приладу, який виконує завдання виміру витрати середовища в трубопроводі.
 4. Два термометра (з них мінімум один - внесений), для виміру температури теплоносія на вхідному і вихідному трубопроводах системи теплопостачання.
 5. Розрахунково-аналітичний блок (обчислювач), в який вводяться фіксовані параметри прохідного діаметру контрольованого трубопроводу, теплоємності теплоносія, і надходить динамічно-змінна інформація від термометрів і витратоміра. На основі фіксованих параметрів і змінних даних розрахунковий блок виробляє:

а) обчислення об'ємної витрати теплоносія;

б) обчислення кількісної витрати теплової енергії за розрахункову одиницю часу;

в) кількісне підсумовування витрати тепла за обліковий період;

г) видає відповідну цифрову індикацію, виробляє інші розрахунково-аналітичні операції.

Счетчики тепла

Як правило, прилад обліку тепла встановлюється на лінії (нагнітаючій) трубі системи теплопостачання. З початком подачі теплоносія споживачу, витратомір заміряє фактичні витрати потоку в трубі, а термометр - його початкову температуру (на вході в локальний контур споживача). Після проходження по контуру теплопостачання споживача, охолоджений теплоносій надходить в вихідну (зворотний) трубу, де його кінцеву температуру заміряє другий (як правило - виносний) термометр. Інформація від витратоміра і термометрів надходить в розрахунково-аналітичний блок, який виконує відповідні обчислення, забезпечує індикацію і збереження їх результатів.

Типи теплолічильників

Існуючі на сьогодні конструкції теплолічильників розрізняють за принципом роботи блоку витратоміра, і блоку обчислювача.

За принципом роботи витратоміра теплові лічильники бувають:

1) Механічні. У них швидкість потоку теплоносія вимірюється шляхом зняття кількості оборотів розміщеного в ньому колеса-крильчатки або турбіни. Це найпростіша і дешева конструкція, але вона має обмежений робочий ресурс і наростаючі з часом похибки вимірювання, що викликаються «обростанням» крильчатки або турбіни оксидами, накипом та іншими відкладеннями.

2) Ультразвукові. Їх принципи роботи (їх кілька) засновані на вимірі різних параметрів проходження ультразвуку (часу проходження, зміни частоти, амплітуди) між випромінювачем і приймачем, які розміщені в потоці теплоносія. Ультразвукові теплолічильники досить надійні і довговічні, показують хорошу точність і стабільність результатів вимірювань, працюючи в умовах сучасних систем опалення. На сьогоднішній день - це найоптимальніший теплолічильник для систем загальнобудинкового і поквартирного обліку теплової енергії.

3) Електромагнітні. Їх принцип роботи заснований на здатності електропровідної рідини (води) збуджувати електричний струм при його проходженні через електромагнітне поле (явище електромагнітної індукції). В основі даної конструкції знаходиться електромагніт, що створює в потоці середовища електромагнітне поле, і чутливий потенціометр, що вимірює електричні потенціали, що виникають на рознесених електродах. Електромагнітні витратоміри показують дуже хорошу точність і стабільність вимірювань в чистому середовищі, забрудненої немагнітними глинистими частинками, заповітряної системи. Фактором, який може привносити похибки в виміри, є забруднення води магнітними частинками, переважно - корозійною окалиною зі стінок трубопроводів. Також електромагнітні теплолічильники, що мають справу з малими вимірюваними струмами, дуже чутливі до якості свого монтажу.

4) Вихрові. Є по суті комбінацією механічного та електромагнітного витратомірів. Вихровий витратомір має в своїй конструкції призму, розміщену всередині потоку теплоносія, і потенціометр, побудований на основі постійного магніту. Потік рідини, огинаючи призму, утворює вихори, що періодично зриваються з її поверхні, які викликають зміни (коливання) електромагнітного поля. Чим вище швидкість потоку середовища, тим вище частота утворення на призмі вихорів, тим вище фіксується частота коливання магнітного поля.

За принципом роботи блоку обчислювача, теплолічильники бувають:

 • аналогові - дозволяють фіксувати поточне значення теплової потужності, і сумарне значення витрати теплової енергії за період;
 • цифрові - крім іншого, дозволяють проводити запис статистичної інформації на цифровий носій (пам'яті), для її подальшого поглибленого аналізу;
 • комп'ютеризовані - крім іншого, дозволяють програмувати роботу лічильника теплової енергії (зазвичай сполученого з запірно-регулюючим клапаном) і здійснювати віддалений контроль за роботою системи в режимі реального часу (онлайн).

Окремо необхідно виділити прилади, вироблені компанією Qundis, які дозволяють знімати показання витрати теплової енергії з радіаторів систем опалення. Це, так звані, розподільники (реєстратори) теплової енергії Q caloric. Дані прилади дозволяють знімати показання теплоспоживання радіаторів, незалежно від типу трубної розводки стояків в квартирі.

Счетчики тепла

Теплолічильники QUNDIS (Зроблено в Німеччині)

Компанія ОПЕКС Енергосистеми - офіційний представник авторитетної німецької компанії QUNDIS GmbH, що займає міцні позиції на європейському ринку приладів обліку тепла, продукція якої характеризується бездоганною, гарантованою якістю.

На складі компанії в наявності знаходяться як механічні, так і ультразвукові теплолічильники для квартирного обліку. Ми співпрацюємо з багатьма монтажними компаніями і приватними замовниками, які встановлюють лічильники у споживача.

Цінова політика на всі прилади лояльна і влаштовує наших клієнтів.

Як механічні, так і ультразвукові теплолічильники Qheat компанії Qundis сертифіковані для застосування і мають міжповірочний інтервал 4 роки.

Теплолічильники Qundis скрізь застосовуються для поквартирного обліку. Їх вигідно відрізняє висока німецька якість виготовлення при демократичній вартості, надійність і тривалий термін служби, близько 10 років без заміни акумуляторної батареї.

Замовляйте теплолічильники QUNDIS у офіційного сертифікованого імпортера - компанії ОПЕКС Енергосистеми!

Счетчики тепла

Читати далі
Лчильники тепла витратомри

Весь каталог обладнання

Сортування
ЗастосуватиСкинути
Закрити
loading
loading